Yvonne Gonzalez Rogers bírónő tegnap meghozta döntését az Epic fellebbezése kapcsán és úgy döntött, hogy az Apple-t kényszeríteni fogja, hogy változtasson a “StoreKit External Purchase Link Entitlement” jogosultságot használó alkalmazások működésén.

De hogyan is történt ez és hogy jutottunk el odáig 2021 novembere óta, hogy az Apple-re nagyon mérges egy bírónő az Egyesült Államokban? Szaladjunk végig együtt a történeten!

Az egész 2021-ben kezdődött, amikor a Fortnite eltávolításra került az App Store-ból. Rogers bírónő szeptemberi döntéséről be is számoltunk akkoriban: Az Epic Games vs. Apple per: ki is nyert valójában?

Ezt követően 2021 novemberében a bírónő döntésében kérte az Apple-t, hogy tegyék lehetővé az alkalmazásfejlesztők számára, hogy alkalmazásukból ki tudjanak hivatkozni honlapjukra, ahol az Apple fizetési rendszerétől függetlenül is biztosíthatnak vásárlási megoldásokat.

Az Apple ezt nem túl gyorsan, de implementálta is és 2024 januárjában ki is jött a frissített App Store útmutató, ami leírta az új működést.

Az alkalmazásfejlesztők elhelyezhettek olyan üzeneteket alkalmazásukba, mint:

  • Egyedi ajánlatokért látogass el az “X”-re
  • Alacsonyabb árak az “X”-en
  • X% kedvezményért látogass el az “X”-re
  • Vedd meg most X.XX dollárért az “X”-en

Megjegyzés: Az Apple példáiban lévő X nem a Twitterre utal, csak egy betű, egy változó.

Ezeket az üzeneteket azonban a fejlesztők nem helyezhették el akárhova, korlátozva volt, hogy csak szöveges gombokat használhattak, valamint ezeket az üzeneteket nem helyezhették el felugró ablakokba vagy tartalmi oldalak közepére. Ehhez kellett a fejlesztőknek az alkalmazásuk jogosultságai közé felvennie az “StoreKit External Purchase Link Entitlement” jogosultságot.

Ha egy ilyen linkre kattintott egy vásárló, akkor az Apple megjelenített egy tájékoztató üzenetet:

El fogod hagyni az alkalmazást és egy külső weboldalon fogsz landolni. Az Apple innentől kezdve nem felelős az adatvédelmedért és a weben végzett vásárlásaid biztonságáért.

Minden kontó vagy vásárlás, amit az alkalmazáson kívül csinálsz, az a “Példa” nevű fejlesztő által lesz kezelve. Az App Store fiókod, elmentett fizetési lehetőségeid és a hozzájuk tartozó funkciók, mint például az előfizetések kezelése és a visszatérítések kérése nem lesz elérhető. További információkért kattints ide.

Folytatás/Mégsem

Elsőre azt gondolhatnánk, hogy ez egy elijesztő üzenet és valamilyen szinten persze az is, hiszen az Apple-nek nem érdeke, hogy az ő fizetési rendszerét kikerülje egy felhasználó, ugyanakkor érdemes távolabbról is megvizsgálni, hogy miért jutott az Apple arra a következtetésre, hogy ilyen üzenetet kell megjeleníteniük.

Történelem óra

2009. június 17-én megjelent az iPhone OS 3.0 és elhozta magával az alkalmazásokon belüli vásárlások lehetőségét. Az Apple óriási terhet vett le a fejlesztők válláról, hiszen nem kellett saját fizetési megoldást fejleszteniük vagy integrálniuk, az Apple intézte a felhasználóktól a pénz begyűjtését, leszedtek belőle 30%-ot, majd továbbították a bevételt a fejlesztőnek.

Cserébe a fejlesztőknek nem kellett a támogatással foglalkozni, menteni banki tokeneket és az Apple intézte a visszafizetéseket is, ha véletlenül vásárolt volna valaki valamit.

Később ráadásul az Apple enyhítette a 30%-os sarcot és a kis fejlesztők vásárlásaiból csak 15%-ot szedett le.

Ez lett aztán az iparági sztenderd és a Google is ugyanezt a módszert választotta a Play Store-ban.

Az Apple azzal, hogy egyszerűvé tette az alkalmazáson belüli vásárlások bevezetését, egy teljesen új világot hozott el, ahol a “freemium” játékok elterjedhettek a mobil piacon. Most már a legtöbb játék ingyenesen letölthető és utána a játékosok az alkalmazáson belül tudnak apróbb mikrotranzakciókkal vásárolni.

Ebben a világban tudott létrejönni a Niantic (hamarosan Scopely) Pokémon Go-ja vagy épp az Epic Fortnite játéka.

Az Epic-nek azonban nem tetszett, hogy az Apple levon 30%-ot a vásárlásaiból és 2021-ben már 12 éves volt az iPhone OS 3, így sokan elfelejtették, hogy milyen volt a játékok világa az alkalmazáson belüli mikrotranzakciók előtt.

A vásárlók pedig megszokták az elmúlt 12 évben, hogy minden, vásárlással kapcsolatos nyugtájukat az Apple küldte, panaszaikkal az Apple-t kereshették, a vásárlások megjelentek a Beállítások alkalmazásban és visszaigénylést is egy érintéssel tudtak intézni. Ezek az előnyök nincsenek meg feltétlenül, ha a fejlesztő weboldalán vásárol a felhasználó és szerintem ezért jogos az Apple által megjelenített üzenet.

Történelem óra vége

És most térjünk vissza egy kicsit az Apple 2024 januári implementációjához. A cupertinói vállalat úgy gondolta, hogy ha egy vásárló az App Store-ban talált egy alkalmazást és utána a fejlesztő honlapján vásárol, akkor nekik a kezdetekben továbbra is jár egy kis része a vásárlásnak. Úgy határozták ezt meg, hogy az áthivatkozás utáni egy hétben történt vásárlások 12 vagy 27%-át kérik a fejlesztőktől. Az egy hét eltelte után az Apple nem kér semmit a weben történt vásárlásokból.

Ezt a döntést támadta meg most az Epic, ugyanis szerintük az Apple döntése, hogy a weben végzett vásárlásokból is kérnek az első hétben, nem tesz eleget a bírónő 2021-es döntésének.

Rogers bírónő egyetértett és 6 dolgot megtiltott az Apple-nek szerdai döntésében:

  1. Az Apple nem gyűjthet pénzt olyan vásárlások után, amiket a felhasználó az alkalmazáson kívül végez.
  2. Az Apple nem korlátozhatja a fejlesztőt az alkalmazásból kimutató linkekre használt nyelvezete, formázása és megjelenése kapcsán.
  3. Az Apple nem tilthatja meg a gombok vagy más CTA-k használatát.
  4. Az Apple nem tilthat ki alkalmazás kategóriákat vagy fejlesztőket a kifele hivatkozásból.
  5. Az Apple nem avatkozhat be a vásárló döntésébe, csak semleges nyelvezetet használhatnak, amikor tájékoztatják a felhasználót, hogy el fogja hagyni az alkalmazást.
  6. Az Apple nem korlátozhatja a fejlesztőt, hogy olyan dinamikus linket használjon, ami a felhasználót egy specifikus termékoldalra viszi, bejelentkezett állapotban egy statikus, előre definiált oldal helyett.

Az 5-ös pontra Rogers bírőnő egy példát is hozott, szerinte az Apple-nek elég lenne a jobb oldali üzenetet megjelenítenie:

A bal oldali üzenet fordítása fentebb, a jobb oldali üzenet pedig:

Megnyitás “Safari”-ban?

El fogod hagyni az alkalmazást és a fejlesztő honlapján landolsz.

Mégsem/Megnyitás

Tim Sweeney, az Epic vezérigazgatója rögtön megörült a döntésnek és nyilatkozott arról, hogy a Fortnite jövőhéten visszakerül az Egyesült Államokban az App Store-ba.

Világszerte majd akkor lesz elérhető Sweeney szerint, ha az Apple ezeket a változtatásokat az államokon kívül is elérhetővé teszi, de mivel erre az Apple-t nem kötelezi senki egyelőre, ez nem valószínű. Persze ki tudja, az EU bármikor berághat újra az Apple-re, mint azt előző hónapban is tették: Újabb súlyos változtatásokat kér az Európai Unió az Apple-től.

Természetesen az Apple szóvivője is nyilatkozott, bár ő kevésbé boldogan:

Határozottan nem értünk egyet a döntéssel. A bíróság döntésének eleget fogunk tenni, de fellebbezni is fogunk.

Szóval elképzelhető, hogy még nincs vége az Epic és az Apple évek óta tartó hadakozásának. Ezzel csak az a baj, hogy amíg ez tart, addig mindenki veszít, hiszen az Apple fejlesztői azzal foglalkoznak, hogy hogyan implementáljanak újabb és újabb jogszabályi megfelelőségek és bírósági döntések alapján fejlesztéseket, valamint a felhasználók is veszítenek, hiszen nem tudják elérni kedvenc játékaikat és mert a jelenlegi döntés eredményeképp a jövőben könnyebben átverhetik majd őket az alkalmazások fejlesztői.

Te hogy látod: jogos volt a Rogers bírónő döntése?

Ez a cikk Újabb fordulópont az Epic vs. Apple perben: mindenki veszített az Epic-en kívül itt jelent meg először Szifon.com.

Related posts

Valentin napi Apple Watch kihívás a Szív hónapja keretében

www3.hu

Elérhető a második iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9, tvOS 16 és macOS Ventura béta

www3.hu

Minden, amit eddig a WWDC24-ről, az iOS 18-ról, az AI újdonságokról és persze az egyéb szoftverekről tudni

www3.hu