Az Apple évente frissíti hardveresen és szoftveres funkciókkal is az iPhone-ban lévő kamerákat. Ahogy fejlődik a kamera, úgy egyre több probléma is előjöhet. A benne lévő lencsék, a fókuszálást segítő alkatrészek, és a szenzorok mind-mind olyan alkatrészek, amik bármikor megadhatják magukat, ha olyannak tesszük ki őket, ami nem éppen hétköznapi dolog.
Például én elektromos rollerezem, és a kormányon lévő telefontartóba helyezve használom a készüléket útközben, és a rázkódás miatt már nem működik a fókuszálás az egyik kamerámnál. Egy kamera csere pedig nem olcsó megoldás, több mint 100.000Ft-tal kell számolnunk egy 2-3 éves készülék esetén is! Minap épp néztem Handrás videóját, amikor homlokon csaptam magam, hogy hát a LiDAR lézer, károsította a szenzorát, ami a kamera lelke és a készülék egyik legdrágább alkatrésze is. A képérzékelő szenzor alakítja át a beérkező fényt olyan digitális információvá, amiből végül a pixelekből álló, végső kép lesz. Hát ez kapott most egy nagyobb, “lézeres kezelést”.
A LiDAR úgy működik, hogy az eszköz lézer fényt bocsát ki, és a visszaverődésekből meg tudja állapítani a távolságokat, ezáltal le tudunk képezni tárgyakat és teljes tereket is. Ezzel ugye az autók önvezető képességekre tehetnek szert, és most a Volvo mutatott be egy új autót, ami erre lett kihegyezve. Arról persze nem tájékoztatták a videósokat, hogy bizony ez a lézer annyira erős, hogy még a telefonban vagy videókamerában kárt tehet, és hát kárt is tett.
Handrás erről külön készített egy videót, hogy lényegében 2 hete használhatatlan az iPhone 16 Pro készüléke, amit forgatásra használ napi szinten. Arról persze még nem is beszéltünk, hogy a jövőben hány ilyen autó lehet majd, aminél figyelni kell, hogy ne kamerázzuk, ha egy mód van rá.
Nézd meg a videót:
Ez a cikk Így teszi tönkre a lézer a telefonod kameráját itt jelent meg először Szifon.com.